30. 7. 2018 zemřel Darcius

Dnes máme neskutečnou bolest v srdci, protože odešel náš první pejsek v životě, celoživotní láska, velký učitel Darcius Gasko Prim.
Po příspěvku na facebooku se nás mnoho lidí ptalo, co se stalo. Tady se tedy pokusím všechno vysvětlit.

O anaplazmóze jsem psala v předchozím článku z 27.12.2017, kdy při léčbě byla špatně stanovená dávka antibiotik a selhávaly mu ledviny. Stále jsme věřili, že ho dáme zase do pořádku a bude Darcius zase zdráv. To se nám splnilo 4.6.2018, kdy přišly výsledky krve a hodnoty byly konečně v normálu.

13.6.2018 byl plavat v Jizeře, kde se jako ostatně již tolikrát v minulosti, napil hodně vody. Večer začal zvracet. Řekli jsme si, že to bude jen nějaký chvilkový problém a neřešili jsme to. Ovšem zvracení neustávalo ani po dvou dnech a tak jsme jeli na veterinu. Diagnóza byla, že má gastritídu. Dostal injekci proti zvracení a doporučenou dietu. Ovšem přidal se i průjem a tak opět za dva dny jsme jeli na veterinu. Tentokrát se udělal rentgen celého břicha a páteře. Všechno vypadalo v pořádku, jen byla vidět plynatost střev. Dostal antibiotika v injekcích, ale nic se nelepšilo. Darcius začal kolabovat. Při venčení se rozběhnul a upadl na bok, ale vědomí neztrácel. V prvním momentě mne napadla epilepsie, ale ta se vyloučila. Byl jen tak zesláblý, že nezvládl běh. Antibiotika nezabírala ani v dalších dnech. Udělalo se sono břicha a paní doktorce se najednou nepozdávala slezina. Udělal se krevní rozbor a zase bylo všechno špatně – ledvinové hodnoty, vysoká hladina bílých krvinek, naopak červených velmi málo. Byl čtvrtek a bylo rozhodnuto, že se musí trochu dát dohromady a po víkendu se udělá operace sleziny. Byli jsme zoufalí a zavolali jsme Janě Svobodové, která nám dohodla na druhý den konzultaci v Hradci Králové u MVDr. Ekra.

V pátek jsme tedy už úplně vyčerpaného Darcika vezli do Hradce, kde po novém sonu, a náběru krve nám MVDr. Mikeš sdělil, že slezina je opravdu divně strukturovaná a musí okamžitě ven, nebo hrozí prasknutí a smrt. Prý se může jednat o zhoubné bujení a pokud tam budou metastázy, co dál. Rozhodli jsme, aby ho už nebudili. Nicméně operace se zdařila, Darci se z narkózy probudil a žádné metastázy nebyly. Všechno vypadalo optimisticky i když po pár dnech přišel výsledek z histologie, že se opravdu na slezině našli zhoubné buňky. Darcius však normálne jedl i pil a zažívání bylo v pořádku. Krev se začala rovnat. Podávala se antibiotika nejdříve v injekci a potom tablety. Jenže asi po týdnu opět začal zvracet a přestával opět jíst i pít. Změnili se antibiotika opět na injekční a velmi silná. Jenže Darcik tak den jedl a tři dny zvracel. Prostě hrozný život! Bílé krvinky se sice zlepšily, ale zdravotní stav ne. Začaly opět selhávat ledviny, krevní testy během třech dnů opět velmi špatné a váha postupně skončila na 32,8 kg. Pan doktor v neděli 29.7. sdělil, že už vyčerpal všechny možnosti a ledviny to už nezvládají. Rozhodli jsme, že už ho nebudeme trápit.

Celý den a noc jsme Darcika mazlili a loučili se s ním. Už vůbec nechtěl ani pít, ani nechodil. Ráno se z  posledních sil rozhodl, že nechce být v domě, ale ve svém kotci, kde si lehl před svoji boudu a tam také za asistence veterináře v 11 hodin skonal. I veterinář při odchodu plakal!

Sthellinka s Tibikem u tohoto smutného procesu nebyli a když jsme je vypustili na zahradu, běželi se podívat do Darciho kotce. Sthellinka nakoukla i do jeho boudy, zavyla a utekla do své boudičky. Tibik jen nechápavě běhal po zahradě a hledal. Je zajímavé, že ho tak hledali, když posledních pár týdnů s nimi nebyl. Nechali jsme je však jít k Darcimu ještě než přijel veterinář a než jsme je zavřeli.

Jsme šťastní, že jsem měli tak skvělého psa, který nás hodně moc naučil a snad také ty dobré geny předal svým potomkům, kterých má po celé Evropě celkem 107!

„Spi sladce náš miláčku!“

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>