Anaplazmóza :-(

Až dnes nacházím čas, sílu a odvahu napsat o tom, co postihlo našeho nejstaršího chlupáčka. Darcius si z cestování na nepodařené MS IPO-FH přivezl 3 klíšťata, což nám nic nenapovědělo, že by ho mělo ohrozit, protože dáváme pravidelně očkovat proti borelióze. Proti klíšťatům jsem dávala vždy Advantix, který vždy skvěle fungoval. Jenže jsem poslední spot-on dávala v srpnu a přeci na podzim už nejsou klíšťata. To se nám vymstilo!

12. listopadu ráno odmítal Darcius úplně krmení. „No nic,“ řekli jsme si, že to je jen rozmařilost „je to tvůj boj.“. Jenže odpoledne se přidal průjem a úplná apatie. Sotva se ploužil. V podvečer jsme tedy vyjeli na veterinu, kde ho zrentgenovali a stanovili diagnózu – plynatost ve střevech. Dostal injekci na bolest a uvolnění plynů a jeli jsme domů. Ještě jsme se veta ptali, zda to nemůže být něco od klíštěte a byli jsme ubezpečeni, že rozhodně ne. Večeři opět odmítal a druhý den nebyl lepší. Spíše naopak se situace zhoršovala. V poledne jsme opět jeli na veterinu a tam po odběru krve nastalo zděšení. Prý mu buď „něco teče“ v dutině břišní nebo má nádor. Kompletní sono však všechno vyloučilo a kdyby nebyly špatné krevní testy, dalo by se říci, že je zdravý pes. Jenže neměl skoro žádné bílé krvinky a všechny krevní hodnoty byly kriticky špatné. Odebrali mu krev i na vyšetření parazitů pod mikroskop a nic. Podezření na otravu neznámého původu. Dostal v injekci nějaká antibiotika, něco na podporu krve a několik hodin kapaček. Večer jsme jeli domů. Opět nejedl ani nepil. Obvolali jsme všechny známé co byli s námi na Slovensku, zda jsou jejich psi v pořádku a tu si vzpomněla Jana Pospíšilová, že se s podobným problémem potýkali němečtí ovčáci, kteří měli z klíštěte babesiozu. S tímto poznatkem jsme jeli opět na veterinu a tam se rozhodlo konečně o odběru krve na podrobné parazitologické vyšetření krve. Poslali vzorky krve do plzeňské laboratoře a do německého Laboklinu. Z Plzně přišel ve středu výsledek, že má Darcius z klíštěte anaplazmózu. Babezióza se v Laboklinu nepotvrdila. Darcius dostal antibiotika DoxyHexal 200mg, v dávkování 4 tablety po 8hodinách, tzn 12 tbl. na den! Poctivě jsme každých dvanáct hodin strkali Darcimu do krku 4 tablety DoxyHexalu a mezi tím ještě Prednisol a Ipakitinu a 8 tobolek čehosi na ledviny a kapali a kapali … Prostě jsme věřili lékařům :-(

Ani po devíti dnech léčby antibiotiky a dalších léků a injekcí a neustálých kapaček (3 litry na den, tzn. 12 hodin na kapačkách!) se stav nelepšil. Naopak, Darci čůral i zvracel krev a nepřijímal potravu ani pití. Každý den na veterině, neustálé odběry krve ukazovali stálé zhoršování červených krvinek a ledvinových hodnot, následně i jaterních. Kapačky jsme dávali i doma. Nepřetržitě jsme byli s Cyrilem u něj a sledovali, jestli vůbec žije :-( Nakonec mi smrad při jeho zvracení připomněl, že takto jsem reagovala, když mi „nesedli“ antibiotika. Cyril zasedl k počítači a hledal způsob dávkování. Zhrozili jsme se, když našel, že maximální denní dávka na jeho hmotnost jsou 4 tablety na den!!! Oslovili jsme dva přátelé, kteří se zeptali svých veterinářů na způsob dávkování a léčbu anaplazmózy a ti potvrdili námi zjištěné dávkování.

Okamžitě jsem jeli znovu na veterinu s tímto poznatkem. Majitel kliniky, který stanovil chybné dávkování se nám vyhýbá a tak se nás ujal jiný lékař, který také potvrdil, že pro Darciuse musí stačit dávka 1 tableta po dvanácti hodinách. Takže 2 tbl na den!!!

Jenže Darciho žaludek už nic nepřijímal. Takže jsme antibiotika úplně vysadili a nyní víc než půl druhého měsíce ho dáváme do pořádku. Nejdříve jsme museli u něho probudit chuť k jídlu. Což se podařilo teprve asi před týdnem. Pomáhají nám homeopatika a přípravek Regavet s Probiovetem. Darcius je naštěstí „zdravý bojovník“ a postupně se začíná vracet do formy. Už má všechny krevní hodnoty, kromě kreatinu a kys. močové, v pořádku. Zatím stále bojujeme, aby z něj byl zase úplně zdravý psí kluk :-)

Chtěla bych zde poděkovat všem přátelům, kteří nás podporovali jak psychicky, tak radami a byli i ochotní nám pomoci zajistit v ČR nedostupné léky či dokonce nabídli finanční pomoc. Bojím se, abych na někoho nezapomněla, tak je nevypíšu jmenovitě, ale oni jistě vědí, o koho jde a že je máme moc rádi!!! :-) I my jsme tu pro vás přátelé!

No a závěrem se přimlouvám za všechny chlupáče, abyste jako já :-( , nepodcenili pořádnou ochranu proti klíšťatům!!!!!!!!!!!!!!!!!

This entry was posted in Nezařazené. Bookmark the permalink.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>